Díl první

Léky vás neuzdraví, jídelníček ano. Aneb, jak jsem se zapsala do prvního ročníku.

Zázvor ohřívá, listová zelenina a ovoce zchlazuje... Poprvé jsem se o energetickém působení potravin dozvěděla loni od Rogera Greena, který přijel do Prahy přednášet o stravování dlouhověkých. Od té doby uplynul rok a já letos v září sebrala odvahu a zapsala se do prvního ročníku dvouletého studia Akademie léčivé výživy v Praze.


Aby bylo jasno, nejsem žádný fanatik! Sním i 'Mekáče', když na to přijde, ale nechutná mi. Když si můžu vybrat, dám přednost zástěře před koktejlkami a míchání vařečkou v hrnci považuju za meditaci. Ještě v době, kdy Dita Pecháčková vařila luxusní svíčkovou se šesti, králíka na smetaně, buchtičky se šodó a do čokoládového dortu sypala 400 g cukru, jsem věděla, že to musí jít jinak. Jídlo má chutnat a zároveň vyživit každou buňku těla.

Ale jak na to?

Kurz výživového poradce, kterým jsem prošla po vysoké škole, jídlo rozdělil na sacharidy, bílkoviny a tuky. Naučil mě chápat nutriční složení potravy a proces trávení redukoval na chemické rovnice. Nevěřím, že počítání kilojoulů nám umožní prožít zdravější a plnohodnotnější život, a tak jsem hledala dál. S tím, jak se po Praze rojily obchody se zdravou výživou, jsem se začala postupně seznamovat s bulgurem, tempehem, tofu, kernotem, umeoctem, mořskými řasami a dalšími výdobytky zdravé výživy. Jenže co s tou kupou zdravých potravin? Ve vegetariánských kuchařkách jsem uspokojivou odpověď nenašla. 

A pak se objevil Roger Green. Na sobě měl koženou bundu, na nose brýle, úsměv ředitele školy čar a kouzel v Bradavicích a v ruce držel Vincentku: "Nevíte, co tu máte za poklad," říkal zakladatel newyorské Academy of Healing Nutrition Roger Green a popíjel přímo z lahve. O jídle dokáže vyprávět jako nikdo jiný

Potvrdil mi, co jsem intuitivně tušila, že nejdůležitější pro zdraví, vitalitu a dlouhý život je rozumět jídlu. Jenže to dnes málo kdo umí. "Moderní člověk věří, že medicína ho nějakým zázrakem uzdraví, že jeho problémy vyřeší antibiotika, aspirin a léky proti bolesti. Až když přijde větší problém, jako je chronická nemoc, začne hledat skutečnou odpověď v alternativní medicíně. Často tápe, spoléhá se na ezoterické přístupy a vůbec mu přitom nedochází, že to, co jí každý den, je základ." To, co mi tehdy řekl Roger Green mi dávalo hluboký smysl a já se díky Akademii začala o jídlo více zajímat.

Teoretické trhliny

Upekla jsem první domácí chleba - tvrdý jak bota. Do zeleninové polévky zkusila dát mořské řasy a pověstné super zdravé miso a pak za stálého míchání vylévala do záchodu. Moje zdravé vaření mělo teoretické trhliny, které se nedaly tak snadno objasnit. Kde najít ty správné zdroje? Ještě že klíčení se ukázalo snadné jako facka.

Mezitím jsem na přednášce Ingy Bylinkiny z Academy of Healing Nutrition v New Yorku potkala Báru - studentku Akademie, která měla o zdraví a alternativní léčbě hodně načteno. Její slova o tom, že teprve v Akademii ji všechno začalo prakticky zapadat do jejího života, mě nahlodala, abych zvažovala, že se taky přihlásím.

Západ versus Východ

A tak jsem proskočila nástupištěm číslo 9 a 3/4 a jsem tady - ve škole čar a kouzel, na první teoretické lekci prvního ročníku u Rogera Greena. Jeho lekce jsou oslavou návratu jídla jako léku. Čerpá z tradiční čínské a ajurvédské dietetiky, taoismu, makrobiotiky, výzkumů doktora Westona A. Price. Mluví o jídle v souladu s roční dobou, jinu a jangu, zahřívajících a ochlazujících potravinách, pěti elementech, o rozdílu v nutričním složení masa z konvenčního a bio chovu. Učí jíst lokálně. Ze stravování ale nedělá dogma, nic nevyžaduje: 

Vše, o čem mluvím, vyzkoušejte. Ptejte se, jak to funguje pro vás. A pak se rozhodněte,

říká na první lekci a dává nám domácí úkol: "Ptejte se svých babiček, co vařily jejich babičky." V tašce mám podklady na rok studia a spoustu podnětů, co číst a zkoušet, v kapse nákupní seznam do zdravé výživy a hlavu plnou plánů.

Autorka: Veronika Veselá, absolventka Akademie léčivé výživy