Kateřina Literáková

Do akademie mě přivedlo několik věcí. Jednak mám malé děti a bylo pro mě vždycky docela těžké, i přestože se, řekněme rozumnou výživou zabývám už dlouho, si poskládat, jak to s nimi chci dělat, jak zajistit, abychom byli všichni zdraví a v pohodě. Koncept akademie mi připadal úplně geniální v tom, že nejde jedním směrem, ale že nabízí jedinečnou šanci se dozvědět z každého směru a z každé oblasti něco nového.

No a já to nechám projít sama sebou a nakonec poskládám, co mi dělá dobře nebo kde cítím, že to je pro mě a pro moji rodinu to pravé. A také pracuji jako výživový poradce, takže tohle je pro mě obrovské rozšíření různých pohledů na výživu, protože klasický západní model - to rozkládání na živiny a tak... - to je v pořádku, ale vlastně jsem celou dobu cítila, že mi to nestačí, že potřebuji mnohem hlubší souvislosti a celostní způsob pohlížení na zdraví a pohodu člověka.

Moje očekávání byla nad očekávání převýšena. Vzdělávání, jak jsem ho do teď zažila, pro mě znamenalo nahrnout do sebe nějaké informace a s nimi pak pracovat, ale v ALV jsem našla úplně jinou kvalitu. Jednak každý lektor, který přichází, s sebou nese obrovskou škálu znalostí a zkušeností hlavně z praxe, což je skvělé, a jednak ty víkendy jsou zábava, stovky "aha momentů". Mám někdy pocit, že se nechci ani napít, abych náhodou o něco nepřišla...na víkendy se školou se těším.

Ani nedokážu říct, že by se mi něco líbilo víc nebo míň. Spíše vnímám, co mi je bližší nebo srozumitelnější a z čeho jsem si úplně nejvíc odnesla. Zatím to pro mě byly přednášky Míši Šimkové (MUDr. Michaela Šimková) z tradiční čínské dietetiky a tradiční čínské medicíny. Už jsme s ní měli dva celé víkendy. Tam mi to ladí, jednotlivé kousky do sebe zapadají, začínám chápat ten odlišný pohled, je mi blízký a používám ho.

Je to celé proces. Já jsem si uměla představit, že budu chodit na víkendy a z nich si něco odnesu, ale teď, když se na to podívám zpětně po roce a půl, vnímám to tak, že každý ten víkend o něco rozšiřuje celou moji cestu a můj pohled na věc. To je pro mě zážitek, že neskáčeme z tématu na téma, jako je to ve škole - matematika 45 minut, čeština 45 minut... Ale že jdu po nějaké cestě, všechno do sebe zapadá a někdy taky ne :-), mám možnost se do jednotlivých témat ponořit na dva dny a zároveň mně to všechno dohromady obrovsky rozvíjí a rozšiřuje do všech možných stran. :-)

Mým zbožným přáním je, aby se akademie rozšířila o řady kuchařek ze školních jídelen, protože to je pro mě aktuální. Vidím, co tam těm našim dětem vaří a nejsem z toho nadšená. Moc bych si přála, aby to přitáhlo právě tyhle lidi přímo od hrnců. A jinak si myslím, že akademie je úplně pro každého, koho jídlo a péče o sebe, svoje zdraví a zdraví a pohodu svých blízkých v rodině zajímá. ALV určitě není jen pro lidi, kteří se chtějí pak profesionálně výživou zabývat. A jako máma do dětí, což je ten primární důvod, proč jsem tady, si myslím, že jsem nemohla do sebe zainvestovat líp - takže mé doporučení rozhodně letí i ke všem maminkám a lidem, kteří cítí, že zodpovědnost za svoje zdraví drží v rukou sami.

Jednička s hvězdičkou dvakrát podtržená. :-)