Veronika Veselá

Vždycky jsem se zajímala o to, co jím. Bavilo mě vařit. Lékům a doktorům jsem nikdy moc neveřila. Z opakovaných zánětů močového měchýře jsem se rozhodla vyléčit jídlem. Studovala jsem kurz výživového poradce na Univerzitě Karlově, četla vše možné (i nemožné) na internetu. A byla z těch všech informací zmatená.

Líbil se mi přístup akademie, že jídlo je lék, a taky přednáška Rogera Greena o stravování dlouhověkých. Ta mě přesvědčila, že studium stojí za to.

Protože jsem novinářka a píšu o zdraví, od studia jsem si slibovala, že si informace utřídím a dozvím se něco nového. Nakonec mi ale dalo ale mnohem víc, než teorii. Praktické lekce vaření mi otevřely nové obzory: jak správně připravovat a vařit obiloviny, luštěniny, co s mořskými řasami a vším tím superfoods, aby to chutnalo mě i mým blízkým. Moje představivost a tvořivost v kuchyni teď nezná mezí. Zdravé jídlo může (a musí) i skvěle chutnat, to není mýtus.

V akademii jsem zjistila, jak jsem dříve byla 'odpojená' od sama sebe, od života, od toho, co mohu prožívat, od radosti. Naučila jsem se vnímat svoje tělo, trávení, naslouchat jeho potřebám. Vybírat kvalitní potraviny a vařit z nich. Můj jídelníček se za dobu v akademii postupně zcela proměnil. Zbavila jsem se strachu z toho, že při vaření něco pokazím, popustila uzdu fantazie a začala vařit úplně jinak s jistotou, intuicí a nekonečnou kreativitou. Akademie mi dala i skvělý kolektiv, kamarády, se kterými mohu svůj nový svět sdílet, růst a učit se.

Můj život se za dva roky studia proměnil od základů. S tím, jak jsem si vyčistila tělo od zbytečností, které průmyslově zpracovaná strava přináší, vyčistil se i můj pohled na svět. Můj vztah k sobě sama, k rodině, okolí i práci. Zní to jako zázrak, ale nestalo se to mávnutím kouzelného proutku. Byl to proces, bolestivý, ale léčivý - šel zevnitř ven a vím, že bude trvalý. Studium mi dalo dobré základy, na kterých můžu stavět jak v osobním, tak pracovním životě.

Je to rozdíl mezi životem a živořením. Před Akademií jsem přežívala, teď žiju. Jistě je to moje zásluha, ale akademii vděčím za prostor, který vytvořila, a nové obzory, které mi otevřela, aby se tenhle přerod udál.